Değerlendirme Süreci

Altın Örümcek değerlendirmeleri ve seçim işlemi jüri tarafından 3 aşamada tamamlanacaktır. Final Değerlendirme sürecinde, halkın da katılımı olacaktır. Jüri listesi için tıklayınız

1- Ön Eleme

Başvuru tamamlandıktan sonra, tüm jüri üyelerinin katılımıyla ön eleme işlemi gerçekleşecektir. Siteler kategorileri gösterilmeksizin jüri üyelerine eşit olarak dağıtılacaktır. Dağıtıldığı jüri sayısının yarısı ve daha çoğundan geçsin oyu olan siteler 2. aşamaya geçerler. Jüriler kendi ve çalıştıkları kurumların sitelerini değerlendiremezler. Ön eleme işleminde, temel kriterlerikarşılamayan web siteleri elenecektir. ( Sitenin çalışır durumda olmaması, Standart web tarayıcılarında uyumsuzluk, sitenin kopya olması… ) Ön eleme sonunda 2.aşama değerlendirmeye girmeye hak kazanan web siteleri bu aşamada açıklanmamaktadır.

2- İkinci Aşama Değerlendirmeleri

Ön elemeyi geçen siteler, jüri üyelerine eşit olarak dağıtılır. Değerlendirmelerde bir site için minimum 11 jürinin oyu aranacaktır. 100 Puan skalası üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda, her kategoride 65 ve üstünde en yüksek puanı alan maksimum ilk 10 site final değerlendirmesine geçecektir. Jüriler kendi ve çalıştıkları kurumların sitelerini değerlendiremezler. 2. aşamayı geçen başvurular Final değerlendirmelerinin başlaması ile birlikte web sitesinden duyurulur.

3- Final Değerlendirmeleri ve Halk Oylaması

Bu aşamada finale kalan başvurular web sitesinden duyurulur. 2. aşamayı geçen tüm siteler en son olarak, bütün jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulacaktır. 100 Puan skalası üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda her kategoriden sadece 1 adet site ödüle hak kazanacaktır. İlk 3 site açıklanacaktır. Bu aşamada İnternet kullanıcıları da halk oylaması ile ayrıca değerlendirme yapabileceklerdir. Final değerlendirmeleri sonucunda jürinin birincisi ve halkın birincisi olmak üzere her kategoride 2 birinci açıklanacaktır. En iyi web sitesi ödülüne hak kazanacak siteler jüri tarafından belirlenecektir. Dereceye giren başvurular düzenlenecek olan ödül gecesinde açıklanacak olup daha sonra Altın Örümcek resmi web sitesinde yayınlanacaktır.

*Final aşamasında, jüri tarafından 5 kritere göre değerlendirilen ve finale kalan tüm siteler ayrıca Engelsiz Erişim Grubu tarafından sitelerin görme engellilere, internet teknolojileri kullanılarak web ortamında sunulan bilgi, hizmet ve ürünlerden ne derecede faydalanabilmesine olanak tanıdığı ve görme engellileri sanal aleme ne derecede dahil ve entegre edebildiği değerlendirilir.  Engelsiz Erişim Grubu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu  “En İyi Erişilebilir Web Sitesi” belirlenecektir.

Açıklamalar:

Altın Örümcek jüri üyelerinin çalıştığı kuruma ait ya da çalıştığı kurum (reklam ajansı, interaktif ajans, web ajansı vb. ) veya kendisi tarafından hazırlanan web siteleri ile jüriler yarışmaya katılabilirler ancak değerlendirmeler sırasında bu siteler ilgili jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulmaz.